Vites sayısı ve yokuş çıkma performansı

Bugün piyasaya baktığınızda Tern ve Dahon gibi en tanınmış katlanır bisiklet markalarının çoğu 6, 7 bilemediniz 8 vitesli modellere sahip. Bunun sebebi katlanır bisikletlerin varsayılan kullanıcı profilinin şehirli, beyaz yakalı kitle olması. Binicilerinin bu bisikletleri şehir içinde, asfalt üzerinde işten eve, evden işe ya da haftasonu sahil kenarında birkaç kilometre sürecekleri varsayılıyor.

Bu doğru bir varsayım olsa da, azımsanamayacak ölçüde bir kitle bu bisikletlerle doğaya kaçamak yapmak da istiyor. Çünkü katlanabilir bisikletler kolaylıkla arabanın bagajına veya otobüse, trene koyulup uzaklara götürülebiliyor. Çalışan şehirli insanın uzaklara bisiklet turları düzenleyecek boş birkaç haftası yok, sadece cumartesi ve pazarı var. Dolayısıyla insan otogardan bisikletini otobüse yükleyip, Bolu’da inip Yedigöller’de doğa içinde bisikletini sürüp, kamp yapıp, pazar akşamı yine otobüsle geri dönmek istiyor.

 

 

Ancak gelin görün ki 6, 7 ve 8 vitesli katlanır bisikletler bu gibi yerlerdeki yokuşları çıkma konusunda çok kötüler. Decathlon’un markası olan B.twin’in katlanır bisikletleri de keza böyle. Hepsi 6, 7 vitesli modellerden oluşuyor. Carraro bu noktada piyasadaki boşluğu görüp 21 vitesli Flexi 121 modelini yaratmış.

 

Bizim ülkemizin coğrafyası malum, mesela Hollanda gibi dümdüz değiliz. O sebeple yer yer şehir içinde bile 6, 7 vitesli bisikletlerle sıkıntı yaşayabilirsiniz. 21 vitesli Carraro Flexi’yi birinci vitese aldığınızda dağ bisikleti gibi yokuş tırmanış performansı elde ediyorsunuz. Dolayısıyla elinizde İsveç çakısı gibi her duruma adapte olabilen, yani istendiğinde arazilerde, kısa bisiklet turlarında kullanılabilen bir şehir bisikleti oluyor.

 

Mekanik disk fren mi, V fren mi?

Katlama mekanizması oldukça kolay ve güvenilir. Bisikleti taşınabilir ve düşük profilli hale getirmek için birden çok katlama noktası var. Bunların en belirgini kadroyu ortadan ikiye katlamaya yarayan kısım. Buna ek olarak gidon borusunu katlayıp bisikletin yüksekliğini düşürebiliyorsunuz. Bu ikisi yolda kendi kendine açılmaması için kilitlere sahipler.

 

Ergonomi ve çantalar

Bu bisiklette Selle Royal markasının bir selesi kullanılmış ve kısa süreli kullanımda konforlu bir sürüş sunsa da, birkaç saatten sonra ağrılara sebep oluyor.

Carraro Flexi 121 D Satın almak için tıklayınız

Yorum Yap