1. Kaç vites olmalı?

Sekiz ve daha yüksek vitesli sistemlerde hiçbir rampa gözünüzü korkutmasın. Ama altı, yedi kademe bir vites sistemi çok uzun ve aşırı dik olmayan bütün şehir içi rampaları çıkmanıza yetecektir. Vitessiz bir bisiklet ise yalnızca düz yollarda kullanım için yeterli olabilir. Bu konuda size çok yardımcı olacak şey çevrenizdeki kullanıcıların deneyimleridir.

Göbekten, şanzımanlı vites sistemi kullanılanlar bakım gerektirmeyen sorunsuz yapıları nedeniyle tercih nedeni olabilir. Ancak fiyatları biraz daha yüksektir.

2. Çamurlukları olmalı mı, bagaj ihtiyacım var mı?

Mümkün olan her koşulda, her güne, her yere ulaşımda kullanırım diyorsanız, çamurluğa da, bagaja da ihtiyacınız var. Bir bagaj lastiği yardımıyla günlük market, pazar alış-verişinizi, işe, okula gidiş gelişlerde çantanızı kolayca taşıyabilirsiniz. Ancak yalnızca hobi amaçlı, eğlence için kullanılacaksanız çamurluğa ve bagaja ihtiyacınız olmayabilir.

3. Ağırlığı önemli mi?

Kesinlikle evet. Katlayıp elinize alıp taşımak, zaman zaman merdiven çıkarmak zorunda kalacağınızı da düşünmelisiniz. Böyle durumlarda önemsiz gibi görünen bir iki kilogram farklar önemli avantajlara dönüşebiliyor.

4. Sele boyu yeterli mi?

Boyunuz 185 cm ve üzerindeyse belki de en çok dikkat etmeniz gereken özelliktir. Sele boyu kısa olan bazı modeller sürüş konforunu olumsuz etkiliyor. Daha kötüsü limitin üzerine uzatılan sele borusu riskler yaratıyor

5. Hangi tekerlek çapı?

Katlanır bisikletlerin jant boyları çoğunlukla 20 inçtir. Daha büyük çaplar bisikletin katlanmış boyutlarını da büyüttüğünden tercih edilmezler. Küçük çaplılar kadro boyutunu da iyice küçüktür. Dahası bunlarla dik ve uzun rampaları da yorulmadan aşabilirsiniz. Eğer uzun yollar yapmayacaksanız 16 ve 12 inç tekerlek çaplı katlanır bisikletler sizin için en uygunu olabilir.

Bununla birlikte lastik çapı küçüldükçe, sürüş performansı, konforu ve bisikletin dengesi, kontrolü olumsuz etkilenir.

7. Katlama mekanizmasında nelere dikkat etmeliyim?

Çoğunlukla benzer mekanizmalar kullanılmıştır. Hemen hepsi bir dakikadan kısa bir sürede katlanıp yeniden kurulabilir. Ancak katlama mekanizmalarında kullanılan küçük emniyet kilitleri, manivelaları bazı modellerde gücünüzü biraz zorlayabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta kilitlenmiş durumdaki katlama mekanizmasında boşluk olmaması, hareket etmemesidir. Bu konularda da özellikle kullanıcı deneyimleri yararlı olacaktır.

8. Pahalı olan iyi midir?

Her bisiklette olduğu gibi fiyat ve kalite arasında bir orantı katlanırlar bisikletlerde de var. Bununla birlikte ilk 7 soruya beklentilerinizi karşılayan yanıtlar aldığınız düşük bütçeli bir ürünü rahatlıkla seçebilirsiniz.

Yorum Yap